Conference "Fundamental Groups in Arithmetic Geometry"

26 May - 3 June 2016

 


The list of participants of the meeting includes:

  • Federico Amadio (Oxford)
  • Emiliano Ambrozi (Orsay)
  • Fabrizio Andreatta (Milan)
  • Joseph Ayoub (Zürich)
  • Ran Azouri (Tel Aviv)
  • Gregorio Baldi (Orsay)
  • Francesca Balestrieri (Oxford)
  • Félix Baril Boudreau (Orsay)
  • Robin Bartlett (London)
  • Giulia Battiston (Heidelberg)
  • Renee Bell (MIT)
  • Daniel Bertrand (Paris)
  • Adel Betina (Lille)
  • Alexander Betts (Oxford)
  • Margaret Bilu (Paris)
  • Wessel Bindt (Amsterdam)
  • Fedor Bogomolov (New-York, Moscow)
  • Niels Borne (Lille)
  • Anna Cadoret (École Polytechnique)
  • Alberto Camara (Nottingham)
  • Victoria Cantoral-Farfan (Paris)
  • Yang Cao (Orsay)
  • Philippe Cassou-Noguès (Bordeaux)
  • William Chen (Philadelphia)
  • Benjamin Collas (Bayreuth)
  • Emilio Corso (Paris)
  • David Corwin (MIT)
  • Weronika Czerniawska (Nottingham)
  • Marco D'Addezio (Berlin)
  • Yoël Dadoun (Orsay)
  • Ishai Dan-Cohen (Essen)
  • Dougal Davis (London)
  • Pierre Dèbes (Lille)
  • Netan Dogra (Nijmegen)
  • Taylor Dupuy (Vermont)
  • Virgile Ducet (Saclay)
  • Michel Emsalem (Lille)
  • Hélène Esnault (Berlin)
  • Ricardo Ferrario (Zürich)
  • Stioféin Fordham (Dublin)
  • Pietro Gatti (Leuven, Padova)
  • Damian Gvirtz (London)
  • Michel Gros (Rennes)
  • Yuichiro Hoshi (Kyoto)
  • Chun Yin Hui (Luxemburg)
  • Florian Ivorra (Rennes)
  • Konstantin Jakob (Bayreuth)
  • Valentijn Karemaker (Utrecht)
  • Lars Kindler (Berlin, Harvard)
  • Lars Kühne (Bonn)
  • Marcin Lara (Berlin)
  • Philippe Lebacque (Besançon)
  • Emmanuel Lepage (Paris)
  • Emmanuel Letellier (Paris)
  • Huajie Li (Paris)
  • Junghwan Lim (Oxford)
  • Tai Lin (Tel Aviv)
  • Christian Maire (Besançon)
  • Vinicius Martins (Paris)
  • Viere Mehmeti (École Polytechnique)
  • Lucia Mocz (Princeton)
  • Sophie Morel (Princeton)
  • Baptiste Morin (Bordeaux)
  • Maxim Mornev (Amsterdam)
  • Kayvan Nejabati-Zenouz (Exeter)
  • Kien Nguyen Huu (Lille)
  • Joseph Oesterlé (Paris)
  • Alexander Oldenziel (Bonn)
  • Shusuke Otabe (Tohoku)
  • Simone Panozzo (Milan)
  • Stefan Patrikis (Salt Lake City)
  • Alena Pirutka (New-York and École Polytechnique)
  • Jérôme Poineau (Caen)
  • Wojciech Porowski (Krakow)
  • Alessio Ranallo (Rome)
  • Michel Raynaud (Orsay)
  • Marco Robalo (Paris)
  • Joachim de Ronde (Paris)
  • Alfonso Ruiz (Oxford)
  • Nimrod Segol (Technion)
  • Shu Cheng (Paris)
  • Benjamin Smith (École Polytechnique)
  • Jakob Stix (Frankfurt)
  • Tamás Szamuely (Budapest)
  • Lenny Taelman (Amsterdam)
  • Salim Tayou (Paris)
  • Jean-Baptiste Teyssier (Berlin)
  • Michael Tsfasman (Versailles)
  • Daniele Turchetti (Bonn)
  • Mike Tyler (Exeter)
  • Alberto Vezzani (Paris)
  • Stefan Wewers (Ulm)
  • Qijun Yan (Milan)
  • Zijan Yao (Harvard)
  • Jeff Yelton (Milan)
  • Alexander Yom Din (Tel Aviv)
  • Tony Yue Yu (Paris)
  • Sergio Zarabara
  • Jianru Zhang (Philadelphia)
  • Peng Zheng (Paris)
  • Alexey Zykin (Tahiti)